Pro tento článek si vytyčíme několik klíčových slov, kterým se budeme věnovat – dlužníci, fyzické osoby, registr. Jinými slovy se budeme věnovat tomu, jak můžete o nějaké fyzické osobě zjistit, zda je dlužníkem, abyste si mohli udělat lepší představu o tom, jestli s takovou osobou vstoupit do smluvního vztahu; například pokud nabízíte úvěry. Nikdo samozřejmě nenosí na čele cedulku „dlužník“ a zároveň se ani nejedná o skutečnost, kterou by se daná osoba chlubila. Ano, můžete si dát do smlouvy prohlášení druhé strany, že není nijak zadlužena, ale ve faktickém vymáhání případné pohledávky vám to zas tak nepomůže. Pokud i vás tedy trápí slova jako dlužníci, fyzické osoby, registr apod., čtěte dál. Podíváme se nejprve na Centrální registr dlužníků a následně na další varianty s tímto tématem spojené.
Centrální registr dlužníků
V České republice, i když to zas tak velké procento populace neví, existuje Centrální registr dlužníků, který je veřejně přístupný, a poměrně snadno si zde tak můžete zdarma vyhledat informaci, zda jsou konkrétní fyzické osoby zadlužené, nebo ne. Tento registr pak existuje ve dvou variantách. Ta první víceméně odpovídá tomu, co jsme zatím popsali – je veřejná a je k dispozici zdarma. Vzhledem k tomu, že byly při jeho zavedení velké problémy s ochranou osobních údajů, ochranou osobnosti a dalšími osobnostními právy, funguje tak, že pokud věřitel chce, může sem dlužníka zadat, ale nemusí. Druhou variantou je pak skrytý, uzavřený registr dlužníků, kde si můžete informace také dohledat, ale služba už je zpoplatněna. Jde tedy o to, jakou má pro vás tato informace cenu. Pokud se tedy vrátíme k našim klíčovým slovům – dlužníci, fyzické osoby, registr, tak ano, existuje veřejně přístupný registr, kde všichni dlužníci jsou evidováni, ale ne všichni musí být vidět ihned veřejně.
Další registry
Pokud patří některé fyzické osoby do kategorie dlužníci, může se jim poměrně snadno stát, že na ně bude podán insolvenční návrh (od libovolného věřitele) a následně bude zahájeno insolvenční řízení. K tomu může ze zákona dojít pouze za určitých podmínek – při překročení konkrétní dlužné částky, minimálně třem věřitelům apod., nicméně pokud se tak opravdu stane, budou dané fyzické osoby ihned zaregistrovány v insolvenčním rejstříku. Ten je pak volně přístupný naprosto všem především z toho důvodu, že insolvence blokuje případné exekuce, a zároveň se jedná o situaci, o které už by případní smluvní partneři měli opravdu vědět.
Zapomenout nesmíme ani na bankovní registr, kde si banky vedou informace o všech lidech, kteří u nich kdy měli úvěr, stejně jako o dlužnících. Pokud jste tedy dlužníkem jedné banky a myslíte si, že vám jiná poskytne jen tak úvěr na jeho splacení, máte smůlu. Zároveň i bývalí dlužníci, kteří nakonec své závazky uhradili, budou mít problém při žádání o novou půjčku, protože historie je zde kompletní a banky opartné.
Další články z rubriky
- Odečet, odpočet úroků z hypotéky
- Nabývací titul
- Dlužníci, fyzické osoby, registr
- Vinkulace pojistného plnění – co to je?
- Zrušení, výmaz věcného břemene – Jak zrušit věcné břemeno?
- Úroková sazba PRIBOR
- Zástavní právo smluvní k nemovitosti
- Co je jistina úvěru?
- Hypotéky – úrokové sazby
- Diskontní sazba ČNB
- Doba fixace úrokové sazby hypotéky
- Bonita klienta (scoring)
- Co je anuita a anuitní splácení?
- Další články z rubriky 'Hypoteční pojmy' »