V tomto článku se podíváme na trochu právní terminologie, konkrétně co je zástavní právo smluvní k nemovitosti. Pokud si hodláte zařídit hypotéku, abyste koupili, postavili, nebo pouze rekonstruovali jakoukoliv nemovitost, nevyhnete se tomu. Je proto dobré vědět, jak se zřizuje, proč se zřizuje, jak to funguje, když se zástava prodává, a také jak se zástavní právo smluvní k nemovitosti chová, pokud chcete hypotéku na někoho převést.
Jak funguje zástavní právo smluvní k nemovitosti?
Na počátku je samozřejmě jeho zřízení. K tomu potřebujete zástavní smlouvu, která je u hypoték obvykle součástí samotné smlouvy o poskytnutí úvěru. Když podepíšete tuto smlouvu, musíte zřídit zástavní právo smluvní k nemovitosti a až na základě toho, že to bude v katastru nemovitostí vidět, banka umožní úvěr čerpat (v drtivé většině případů). Jak ho zřídíte? Jednoduše podáte z pozice vlastníka příslušnou žádost na katastr nemovitostí, přičemž připojíte zástavní smlouvu s ověřenými podpisy a to v počtu vždy o dva vyšším, než je počet účastníků (typicky tedy ve čtyřech vyhotoveních).
Proč se vlastně zástavní právo smluvní k nemovitosti zřizuje, je asi jasné. Věřitel, v případě hypoték banka nebo nebankovní společnost, se tím pojišťuje pro případ, že nebudete splácet. Může pak totiž zástavu jednoduše v rámci exekučního řízení zpeněžit a z částky, za kterou byla prodána, odečíst váš dluh. Toto je v zásadě základní fungování hypoték. Neplatíte – přijdete o dům, či byt.
Lze zástavní právo smluvní k nemovitosti převést na někoho jiného?
Ano, a dokonce se to děje automaticky. Zástavní právo smluvní k nemovitosti je totiž ze své povahy věcné právo, což znamená, že pokud je zřízeno, „přisaje“ se na nemovitost, kde vázne až do doby, než je zrušeno, což je u úvěrů až po jejich splacení. To všechno je naprosto nezávislé na vlastníkovi, což znamená, že pokud prodáte, nebo koupíte nemovitost, kde takové zástavní právo je zřízeno, může za vámi klidně přijít banka jako za novým vlastníkem a nemovitost prodat. Jak tomu předcházet? Jednoduše se před koupí nemovitosti podívat do katastru nemovitostí, který je i na internetu zdarma přístupný, a vše si ověřit. Pokud byste kupovali nemovitost, která není ze zákona zapisována do katastru, tak musíte jít do Rejstříku zástav, které je veden Notářskou komorou ČR; jinými slovy si zažádat u jakéhokoliv notáře, aby vám udělal výpis o konkrétní nemovitosti.
Prodej zástavy
Jak už jsme naznačili, v případě, že máte zřízeno zástavní právo smluvní k nemovitosti a nebudete platit splátky tak, jak bylo sjednáno, bude nejprve vydán platební rozkaz, následně nařízena exekuce, vydán exekuční příkaz a poté může dojít až k prodeji samotného domu. Ten pak bude prodán, a pokud se najde zájemce a zaplatí kupní cenu, banka si odkrojí to, co jí dlužíte (samozřejmě obohacené o penále a úroky z prodlení včetně nákladů exekutora), a pokud vůbec něco zbyde, získáte to vy.
Další články z rubriky
- Odečet, odpočet úroků z hypotéky
- Nabývací titul
- Dlužníci, fyzické osoby, registr
- Vinkulace pojistného plnění – co to je?
- Zrušení, výmaz věcného břemene – Jak zrušit věcné břemeno?
- Úroková sazba PRIBOR
- Zástavní právo smluvní k nemovitosti
- Co je jistina úvěru?
- Hypotéky – úrokové sazby
- Diskontní sazba ČNB
- Doba fixace úrokové sazby hypotéky
- Bonita klienta (scoring)
- Co je anuita a anuitní splácení?
- Další články z rubriky 'Hypoteční pojmy' »